Spotkanie z historią Szarych Szeregów

„Kamienie Pamięci” to projekt edukacyjny IPN. W tegorocznej – X edycji poświęconej ruchowi harcerskiemu wzięli udział uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi kolegami ze szkoły w Grucie. Efektem swojej półrocznej pracy 14 marca podzielili się z mieszkańcami gminy, efektem swojej półrocznej pracy na zrealizowanym przez siebie spotkaniu z historią najnowszą Polski. Uczestniczyli w nim mieszkańcy gminy Gruta oraz Piotr Dyś przewodniczący Rady Gminy Gruta i Piotr Tarnowski – dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. Rozpoczęło się ono o godz. 17.00 wystąpieniem dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof, która przybliżyła zebranym w hali sportowej gościom historię harcerstwa na Pomorzu. Po tym wstępie wprowadzającym w tematykę spotkania, zaprezentowali się nasi uczniowie: Alina Rafalska i Oliwia Chojnowska wspomagane przez Nikodema Worytko z Gruty. Przedstawili oni historię harcmistrza Czesława Porożyńskiego prezentując foto komiks o członku Szarych Szeregów, który zginął w czasie Marszu Śmierci zorganizowanym przez władze niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Opowiadając losy rodziny Porożyńskiech uczniowie nie mogli pominąć innego członka Szarych Szeregów – Benedykta Porożyńskiego, o którym opowiedziała Oliwia Chojnowska, która jednocześnie zaprosiła do lektury poświęconej jemu szkolnej gazetki. Spotkanie dopełniała wystawa „Zawsze wierni” poświęcona Polakom, którzy zamieszkiwali Wolne Miasto Gdańsk. Dla miłośników militariów organizatorzy spotkania:Tomasz Piwowarski i Małgorzata Kwiryng przygotowali wystawę broni, na której znalazły się m.in. pistolety vis, parabellum czy karabin mauser. Wszyscy pasjonaci mogli obejrzeć i dotknąć broni i uzyskać odpowiedzi na pytania, na które niestrudzenie odpowiadali członkowie Stowarzyszenia Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej. Spotkanie z historią zakończył krótki koncert piosenki harcerskiej w wykonaniu II Szczepu Wicki pod przewodnictwem druha Piotra Jezierskiego. Po jego zakończeniu wszyscy uczestnicy spotkania mogli przy kawie i ciastku wymienić się wrażeniami na temat zaprezentowanego komiksu i gazety poświęconej braciom Porożyńskim.

Biegi przełajowe

21 marca 2019 obyły się biegi przełajowe w ramach igrzysk dzieci i młodzieży. W kategorii klas IV chłopców 3 miejsce zajął. Tomasz Piotrowski(awans do etapu powiatowego), 10 był Szymon Zgardowski, a 12 Kamil Zgardowski. Wyniki klas V-VI chłopców: 1. Błażej Urban, 2. Damian Rafalski (obydwaj awans do etapu powiatowego), 9. Jakub Ługiewicz, 12. Kacper Gogolin, 15. Mateusz Piotrowski, 22. Kacper Pyszora. Chłopcy wygrali rywalizację drużynową i także wystąpią w etapie powiatowym. W ostatniej kategorii klasy VII-VIII oraz III gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Chojnowska i Julia Długosz, które zajęły 5 i 6 miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI ,,ZŁOTE USTA’’ W ŁASINIE

12 marca bieżącego roku  odbył się XX Powiatowy Przegląd Poezji  ” Złote Usta”, którego organizatorami byli  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Łasinie oraz Starostwo Powiatowe w Grudziądzu. Udział w nim wzięło ponad 90 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w gminnych  eliminacjach wygrali i dostali możliwość reprezentowania swoich placówek na szczeblu powiatowym.

Dzieci recytowały wybrany przez siebie wiersz wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowali uczniowie był bardzo wysoki. W przerwie, kiedy obradowała komisja konkursowa, dzieci otrzymały soczki i słodki poczęstunek.

Z wielką radością pragnę poinformować, że  Tomasz Dubowski zajął III miejsce,  a Alina Rafalska została wyróżniona. Gratulujemy!!!

Moniko, Danusiu, Marysiu – Wam też gratulujemy, bo  pokazałyście odwagę i talent artystyczny .

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Boguszewie informuje, że w tutejszej szkole funkcjonuje oddział przedszkolny dla dzieci 3 – 6 letnich. Trwają właśnie zapisy na rok szkolny 2019/2020.

Oferta obejmuje:

– realizacje podstawy programowej z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania;

-realizacja projektów edukacyjnych

– atrakcyjne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze pod opieką doświadczonego wychowawcy,

-zajęcia z pedagogiem, psychologiem, logopedą

-zajęcia pozalekcyjne zgodne z uzdolnieniami uczniów;

-świetlica szkolna dostosowana do potrzeb rodziców;

-zajęcia sportowe ( Szkolne Koło Sportowe, Uczniowski Klub Sportowy).

 

Balladyna w Boguszewie

6 marca  ponownie odwiedzili nas aktorzy  Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku, którzy zaprezentowali uczniom „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W tym dniu gościliśmy również młodzież   z Nicwałdu i Plemiąt, która wspólnie z uczniami z Boguszewa  uczestniczyła w tym wydarzeniu.

Spektakl, mimo iż był oparty na trudnym w odbiorze tekście, wyraźnie trafił do widzów, gdyż w ciszy obserwowano grę aktorów i zdarzenia rozgrywające się na scenie. Artyści  wspaniale przedstawili pasmo nieszczęść poszczególnych postaci, których bezpośrednią sprawczynią była Balladyna.

Pomimo skomplikowanego dla współczesnego odbiorcy języka ,spektakl nie pozwala na jakąkolwiek nudę. To, co zachwycało w przedstawieniu to z całą pewnością talent aktorów,  dekoracja i muzyka, którą dało się słyszeć w tle .

Dziękujemy, że dostarczyliście nam wielu niezapomnianych wrażeń. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy Was poznać . Do zobaczenia na kolejnych spektaklach.  Brawo, brawo, brawo!!!

GMINNY PRZEGLĄD POEZJI „ZŁOTE USTA”

5 marca 2019 r. odbył się  Gminny Konkurs Recytatorski „Złote Usta„. Organizatorami byli : Wójt Gminy Gruta – Waldemar Kurkowski, Gminne Centrum Kultury  oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego w Grucie.

Konkurs ten  był wyjątkową okazją dla dzieci, by spróbować swoich sił w recytacji poezji. Stwarzał także  szanse na spotkanie z innymi młodymi ludźmi, którzy mają podobne pasje. Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji serdecznie gratuluję pięknych wystąpień, gdyż  zaprezentowali wysoki poziom opanowania tekstu, poprawność i ekspresję wypowiedzi. W przerwie, kiedy obradowała komisja konkursowa, dzieci otrzymały soczki i słodki poczęstunek.

Do etapu powiatowego, który odbędzie się 12.03.2019r. w Łasinie zakwalifikowały się następujące osoby: Monika Barańska, Tomasz Dubowski, Danuta Chyła, Maria Chyła i Alina Rafalska.

Gratuluję wyróżnionym i życzę dalszych sukcesów w konkursach recytatorskich.

Poznajemy życie dzikich zwierząt

Dnia 01 marca uczniowie z klasy 0, I, II i III pod opieką: p. D. Banaszkiewicz, p. M. Franek, p. I. Zdziarskiej i p. A. Witkowskiej, uczestniczyli w wycieczce do kina „Helios ” w Grudziądzu.

Punktualnie o godz. 8:10 wyruszyliśmy autobusem szkolnym do Grudziądza, a o 8:45 byliśmy już w kinie. Kupiliśmy popcorn, colę i zajęliśmy miejsca w sali kinowej. Po chwili zgasły światła i zaczął się film „Mia i biały lew”.

Wszyscy z zaciekawieniem oglądali przygody dziesięcioletniej Mii, która próbując uratować swojego białego lwa o imieniu Charli, decyduje się na ucieczkę w głąb afrykańskiej dżungli. Wspólnie z nim opuszcza rodzinną farmę i wyrusza na poszukiwanie nowego domu dla przyjaciela.

Mia i biały lew” to wzruszająca, tętniąca akcją i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa, która poruszyła serca naszych dzieci.

Po zakończonej projekcji udaliśmy się do autobusu i wróciliśmy do szkoły.  To były niezwykłe przeżycia i wrażenia po obejrzanym filmie. Dzięki niemu nasi najmłodsi uczniowie poznali zwyczaje i życie dzikich zwierząt oraz nauczyli się czym jest przyjaźń oraz ochrona przyrody.

Dziękujemy rodzicom za sponsorowanie biletów do kina, a Urzędowi Gmina Gruta za udostępnienie autobusu szkolnego na wyjazd do kina.