RODACY BOHATEROM

Akcja RODACY BOHATEROM nabiera tempa! Już dzisiaj dziękujemy cudownym mieszkańcom Kitnowa za wsparcie naszej akcji! Jak zwykle, można na Was polegać! Poniżej osobiste podziękowania koordynatorki tych działań i zdjęcia. 😘😘😘😘😘😘

„Dziękuję Wam – za ogromną wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka, za udział w akcji ”Rodacy Bohaterom’. Wam – Rodzicom, za to, że pokazujecie swoim dzieciom, że należy pomagać i dzielić się tym, co mamy…. Ofiarowana przez WAS pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności. To wielki dar Waszych serc. Jeszcze raz okazało się, że razem możemy więcej!!! Dobroć dawana innym zawsze powraca…i powróci do Was, czego jestem pewna.

Dziękuję. Małgorzata Kwiryng.”

Mikołajki

6 grudzień na długo zostanie w pamięci naszych dzieci. Mikołajki – dzień niesamowitych wrażeń oraz niespodzianek. Na początek odwiedziny w każdej klasie przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Alinkę R. ze słodkimi upominkami. Następnie ciąg dalszy zdrowego odżywiania – wykonanie owocowych szaszłyków przez Przedszkolaków.

Uczniowie wraz z wychowawcami organizowali w swoich klasach Mikołajki. Również wśród naszych Maluszków było niesamowite zaskoczenie kiedy to, pod choinką znalazły tak dużo pięknych zabawek. Serdeczne podziękowania dla Rodziców grupy przedszkolnej, bo to dzięki Wam na buźkach Waszych dzieci pojawiła się ta wielka radość ❤️ Dziękujemy również Radzie Rodziców naszej szkoły, która jak co roku zakupiła dla wszystkich uczniów drobne upominki w postaci słodkości 💓

Kolejnym punktem tego dnia było przedstawienie teatralne J.Tuwima „Rzepka” zaprezentowane przez cudownych, pełnych pozytywnej energii aktorów z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Łasina na czele z Panią Kierownik Katarzyną P. (P.S Pani Kasiu ! Wielkie Podziękowania dla Pani oraz całej grupy za dostarczenie Nam tak wielkiej dawki humoru, było ekstra👏👍😊zapraszamy częściej).

Popołudnie na basenie

To już czwarty raz jak Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami ( p. Martą Jaworską i p. Agnieszką Wolską) zorganizował wyjazd na basen do Wąbrzeźna. Bardzo miło spędziliśmy ten czas. Podziękowania ślemy dla Pana Jarosława Krucy za umożliwienie dowozu, dzięki czemu mogliśmy ciekawie i sympatycznie spędzić czwartkowe popołudnie.

Mikołajkowy wyjazd do kina…

Uczniowie klas IV-V świętowali mikołajki w kinie, oglądając film pt. „Magiczne Święta Ewy”. Tym razem obejrzenie filmu miało być nie tylko rozrywką, ale również pretekstem do głębszych refleksji na temat jakości naszego życia, relacji rodzinnych, a nawet konfliktu między cywilizacją, a naturą. Interesujący seans ze świątecznym klimatem oraz mądrym przesłaniem bardzo się podobał.

W wolnej chwili, po projekcji filmu, dzieci ogarnęło „szaleństwo” zakupów. Zachowanie naszych uczniów zasługuje na pochwałę, ponieważ pamiętały o zasadach bezpiecznego poruszania się. Dzięki ich czujności, wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do naszej szkoły.

To była bardzo udana wycieczka, czego dowodami były towarzyszące jej: radość, dobry humor i wiara w Mikołaja!!!

 

 

Mamy dyplom od CEO…

Kolejne podziękowania dla naszej szkoły, tym razem od Centrum Edukacji Obywatelskiej za organizację wyborów i udział w akcji: „Młodzi głosują- wybory parlamentarne 2019”.

Przypominamy – akcja miała miejsce w październiku.

Pomagamy zwierzętom ze schroniska :-)

W dniu 04.12.2019 r. uczniowie klas III – VIII odwiedzili schronisko dla zwierząt w Grudziądzu. Do akcji zbiórki karmy i innych rzeczy dla psów i kotów włączyła się cała społeczność szkolna. Wszystkie zebrane rzeczy przewieźliśmy do schroniska. Po krótkiej części teoretycznej w sali konferencyjnej dzieci zwiedziły schronisko pod opieką pracowników. Dziękujemy rodzicom i uczniom za dobre serce i wszystkie dary dla zwierząt!

Podziękowanie od Prezydenta Pana Andrzeja Dudy

Mamy zaszczyt pochwalić się podziękowaniem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy za udział w akcji Ósmego Narodowego Czytania Nowel Polskich. Przypominamy, że wydarzenie miało miejsce we wrześniu i czytaliśmy utwory min. Sienkiewicza, Prusa, Schulza itp.

Opowieść wigilijna…

 We wtorek 26 listopada, najstarsze klasy wybrały się do Centrum Kultury „Teatr” w Grudziądzu na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”.

            Pełna magii i wzruszeń adaptacja jednego z najsłynniejszych dzieł Charlesa Dickensa to prawdziwie teatralne wydarzenie opowiadające o uroku Świąt Bożego Narodzenia.Rewelacyjne przedstawienie wprowadziło nas w świąteczny nastrój. Mam nadzieję,że morał dotarł do najmłodszych, jak i skłonił do refleksji również starszych odbiorców.

            Dzięki świetnej grze aktorskiej oraz pomysłowej scenografii, każdy z oglądających wyczuł wszechobecnie panującą grozę. Tajemniczą aurę w dramatycznych momentach podkreślała również muzyka, przenosząc widzów w niezwykły świat pełen duchów, czarów,ale także nadziei na lepsze jutro.Spektakl uzmysłowił, że każdy z nas popełnia błędy i …że  zawsze lepiej być niż mieć…

            Przekraczając próg teatru, dzieci otrzymały niepowtarzalną możliwość zawieszenia otaczającej je rzeczywistości i wejścia do wyimaginowanego świata, w którym wszystko jest możliwe.Jak fajnie, że skorzystały z tej szansy i dały się oczarować krainie wyobraźni, która nie ma żadnych granic.

„NOC PATRIOTYCZNA W SZKOLE”

W piątek, 22 listopada w godzinach 18.00 – 7.00 odbyła się „Noc patriotyczna
w szkole”. Fajnie było oderwać się od podręczników, sprawdzianów i spojrzeć na szkołę z innej strony.

Program był różnorodny i obejmował zarówno cele edukacyjne, jak i wychowawcze. Spotkanie z młodzieżą rozpoczął Pan Tomasz Piwowarski, który przybliżył sylwetkę gen. Hallera i jego wpływu na historię Pomorza. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które zajęły się przygotowaniem plakatów informujących o najważniejszych wydarzeniach związanych z gen. Józefem Hallerem. Wykonane prace artystyczne opowiedziały wspaniałą historię, która otrzymała nazwę „Błękitna Pamięć”. Młodsi uczestnicy mogli wziąć udział w zabawie pt. „Poszukiwacze skarbów gen. Hallera”. Były to warsztaty integracyjne, służące lepszemu poznaniu się i nawiązaniu właściwych relacji interpersonalnych. Dzieci przemieszczały się z latarkami po ciemnej szkole, wykonując zadania. Było bardzo dużo frajdy i radości, a przede wszystkim nauki.

Kolejną atrakcją było wspólne pieczenie aromatycznych gofrów, które uczniowie natychmiast zjedli ze smakiem. Pomimo wspaniałej wyżerki, sprzątanie kuchni nie cieszyło się jednak dużym entuzjazmem ze strony dzieci.

Nadszedł moment „piżama party”, rozgrywki w „Uno” oraz „Dooble”, czy zwiedzania zakamarków szkoły. Super czas, świetna zabawa!!!

Ostatnim punktem było przygotowanie do snu. Każdy uczeń miał ze sobą koc lub śpiwór. O spaniu jednak nie było mowy, gdyż w naszej szkole… STRASZY! Szczególnie w sali nr 1. Tylko nieliczni zdecydowali się na sen, albo raczej próbę snu – gdyż hałasy i „rozgadani” koledzy skutecznie ją utrudniali. Najwytrwalsi uczniowie zasypiali dopiero nad ranem. Szkoda, że po dwóch godzinach drzemki była pobudka…

Po całonocnej zabawie, dzieci wraz z rodzicami rozeszli się do domów, jednak towarzyszyła im wielka nadzieja, że to NIE OSTATNIA TAKA NOC

Dzięki takiej formie spotkania integracyjnego, młodzież miała okazję lepiej poznać siebie nawzajem – swoje mocne i słabsze strony, zainteresowania i marzenia, ale też nawiązać relacje z wychowawcą, nauczycielami i poczuć atmosferę szkoły.

Serdecznie dziękujemy Pani Martynie Łukaszewskiej za czas spędzony z dziećmi, przepyszny placek i wspaniałą zabawę.

A czym szkoła może zaskoczyć nocą?

Wszystkim!

I wszystkich zaskoczyła!

To przeszło nasze wyobrażenia…

 

Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji:  „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. Koordynatorami akcji były: Pani Sylwia Knoff i Pani Martyna Łukaszewska.

Z tej okazji zorganizowaliśmy uroczysty apel z udziałem Wójta Pana Waldemara Kurkowskiego oraz nauczycieli i uczniów z okolicznych szkół naszej gminy.

Gościem specjalnym była Pani Izabela Globke, która na co dzień jest prezesem fundacji POMIMO WSZYSTKO, ale przede wszystkim to wspaniała kobieta, matka i żona. Laureatka nagrody „Stalowy Anioł” od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W zeszłorocznej akcji UNICEF Pani Izabela została odznaczona Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka.

Edukacja o prawach dziecka to niezwykle istotny element całego procesu kształcenia. Stanowi podstawę budowania otwartego na świat społeczeństwa obywatelskiego, dając  dzieciom wiedzę i umiejętności korzystania z przysługujących praw. Jest też istotnym czynnikiem kształtującym postawy młodych ludzi, ich system wartości, a w konsekwencji wpływa także na klimat szkoły.

 

W trakcie przygotowań do apelu trwał konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów z Gminy Gruta. Tematem przewodnim pracy było to, jak dzieci wyobrażają sobie swojego szeryfa praw dziecka.  Podczas uroczystego spotkania Pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżnionym uczestnikom, a następnie zabrała głos w temacie obchodzonego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

 

Na zakończenie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie, które trafi do UNICEF –organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci.

Pamiętajmy!
Prawa dziecka obowiązują cały rok.
Radosne, roześmiane i beztroskie – takimi powinny być nasze dzieci każdego dnia, a nie tylko 1 czerwca, w dniu ich święta. UNICEF Polska apeluje, by przestrzegać wszystkich praw dziecka na co dzień, a nie tylko od święta.