20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji:  „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. Koordynatorami akcji były: Pani Sylwia Knoff i Pani Martyna Łukaszewska.

Z tej okazji zorganizowaliśmy uroczysty apel z udziałem Wójta Pana Waldemara Kurkowskiego oraz nauczycieli i uczniów z okolicznych szkół naszej gminy.

Gościem specjalnym była Pani Izabela Globke, która na co dzień jest prezesem fundacji POMIMO WSZYSTKO, ale przede wszystkim to wspaniała kobieta, matka i żona. Laureatka nagrody „Stalowy Anioł” od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W zeszłorocznej akcji UNICEF Pani Izabela została odznaczona Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka.

Edukacja o prawach dziecka to niezwykle istotny element całego procesu kształcenia. Stanowi podstawę budowania otwartego na świat społeczeństwa obywatelskiego, dając  dzieciom wiedzę i umiejętności korzystania z przysługujących praw. Jest też istotnym czynnikiem kształtującym postawy młodych ludzi, ich system wartości, a w konsekwencji wpływa także na klimat szkoły.

 

W trakcie przygotowań do apelu trwał konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów z Gminy Gruta. Tematem przewodnim pracy było to, jak dzieci wyobrażają sobie swojego szeryfa praw dziecka.  Podczas uroczystego spotkania Pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżnionym uczestnikom, a następnie zabrała głos w temacie obchodzonego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

 

Na zakończenie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie, które trafi do UNICEF –organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci.

Pamiętajmy!
Prawa dziecka obowiązują cały rok.
Radosne, roześmiane i beztroskie – takimi powinny być nasze dzieci każdego dnia, a nie tylko 1 czerwca, w dniu ich święta. UNICEF Polska apeluje, by przestrzegać wszystkich praw dziecka na co dzień, a nie tylko od święta.