Dnia 02 kwietnia 2019 r. uczniowie  z klasy drugiej, trzeciej i czwartej pojechali do

Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Grudziądzu.  Jest to druga  w Polsce, nowoczesna sala edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Centrum podzielone jest na sektory tematyczne, obrazujące poszczególne rodzaje zagrożeń,  takich jak: wypadek komunikacyjny ,zatrucie tlenkiem węgla w łazience, pożar  w lesie i w mieszkaniu, w którym pozostawione włączone żelazko,  niedopałek papierosa, zapaloną świece, przykryte urządzenia elektryczne. Zobaczyliśmy też to, co może stać się z naszym mieszkaniem, gdy pojawi się w nim ogień. W  bardzo obrazowy sposób pokazano konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania podczas  zabaw zimowych na śniegu i lodzie oraz w czasie wypalania traw.  Uczniowie mogli dowiedzieć się też, w jaki sposób należy reagować w przypadku niebezpieczeństwa i jak wygląda specyfika pracy strażaka. Dzieci mogły wcielić się w role strażaków przyjmujących zgłoszenie o wypadku,  pożarze lasu, potem przymierzyć strażackie stroje, wsiąść do samochodu strażackiego z wizualizacją jazdy alarmowej, popędzić na ratunek i ugasić „pożar” lasu. W centrum zastosowano wiele rozwiązań multimedialnych, w tym m.in. projekcje filmowe i animacje. Całość robi niesamowite wrażenie. Na koniec „mali strażacy” zostali obdarowani zakładkami do książki i magnesami z numerami alarmowymi.

Wizyta w centrum sprawiła, że dzieci stały się świadome, jakie zagrożenia czyhają na nie w ich otoczeniu oraz przyswoiły numery alarmowe. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej wywarło na nich ogromne wrażenie, ponieważ wszystkie sytuacje zostały przedstawione w sposób dla nich przyjemny i realny.

W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy Muzeum im. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, w którym zwiedzaliśmy wystawy poświęcone tradycjom kawaleryjskim oraz archeologiczne tajemnice ziemi chełmińskiej.

Po zakończeniu zwiedzania, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do autobusu i powróciły do domu, gdzie podzieliły się z rodzicami swoimi wrażeniami z wycieczki i pobytu w  centrum edukacji.

Dziękujemy zastępcy dowódcy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu JRB 2 – Panu Sławomirowi Chyła za przeprowadzenie naszych uczniów po sektorach edukacyjnych oraz miły pobyt w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Grudziądzu. Panu Jarosławowi Kruca dziękujemy za udostępnienie autokaru, dzięki czemu mogliśmy pojechać na wycieczkę.