„NOC PATRIOTYCZNA W SZKOLE”

W piątek, 22 listopada w godzinach 18.00 – 7.00 odbyła się „Noc patriotyczna
w szkole”. Fajnie było oderwać się od podręczników, sprawdzianów i spojrzeć na szkołę z innej strony.

Program był różnorodny i obejmował zarówno cele edukacyjne, jak i wychowawcze. Spotkanie z młodzieżą rozpoczął Pan Tomasz Piwowarski, który przybliżył sylwetkę gen. Hallera i jego wpływu na historię Pomorza. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, które zajęły się przygotowaniem plakatów informujących o najważniejszych wydarzeniach związanych z gen. Józefem Hallerem. Wykonane prace artystyczne opowiedziały wspaniałą historię, która otrzymała nazwę „Błękitna Pamięć”. Młodsi uczestnicy mogli wziąć udział w zabawie pt. „Poszukiwacze skarbów gen. Hallera”. Były to warsztaty integracyjne, służące lepszemu poznaniu się i nawiązaniu właściwych relacji interpersonalnych. Dzieci przemieszczały się z latarkami po ciemnej szkole, wykonując zadania. Było bardzo dużo frajdy i radości, a przede wszystkim nauki.

Kolejną atrakcją było wspólne pieczenie aromatycznych gofrów, które uczniowie natychmiast zjedli ze smakiem. Pomimo wspaniałej wyżerki, sprzątanie kuchni nie cieszyło się jednak dużym entuzjazmem ze strony dzieci.

Nadszedł moment „piżama party”, rozgrywki w „Uno” oraz „Dooble”, czy zwiedzania zakamarków szkoły. Super czas, świetna zabawa!!!

Ostatnim punktem było przygotowanie do snu. Każdy uczeń miał ze sobą koc lub śpiwór. O spaniu jednak nie było mowy, gdyż w naszej szkole… STRASZY! Szczególnie w sali nr 1. Tylko nieliczni zdecydowali się na sen, albo raczej próbę snu – gdyż hałasy i „rozgadani” koledzy skutecznie ją utrudniali. Najwytrwalsi uczniowie zasypiali dopiero nad ranem. Szkoda, że po dwóch godzinach drzemki była pobudka…

Po całonocnej zabawie, dzieci wraz z rodzicami rozeszli się do domów, jednak towarzyszyła im wielka nadzieja, że to NIE OSTATNIA TAKA NOC

Dzięki takiej formie spotkania integracyjnego, młodzież miała okazję lepiej poznać siebie nawzajem – swoje mocne i słabsze strony, zainteresowania i marzenia, ale też nawiązać relacje z wychowawcą, nauczycielami i poczuć atmosferę szkoły.

Serdecznie dziękujemy Pani Martynie Łukaszewskiej za czas spędzony z dziećmi, przepyszny placek i wspaniałą zabawę.

A czym szkoła może zaskoczyć nocą?

Wszystkim!

I wszystkich zaskoczyła!

To przeszło nasze wyobrażenia…

 

Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji:  „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF”. Koordynatorami akcji były: Pani Sylwia Knoff i Pani Martyna Łukaszewska.

Z tej okazji zorganizowaliśmy uroczysty apel z udziałem Wójta Pana Waldemara Kurkowskiego oraz nauczycieli i uczniów z okolicznych szkół naszej gminy.

Gościem specjalnym była Pani Izabela Globke, która na co dzień jest prezesem fundacji POMIMO WSZYSTKO, ale przede wszystkim to wspaniała kobieta, matka i żona. Laureatka nagrody „Stalowy Anioł” od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W zeszłorocznej akcji UNICEF Pani Izabela została odznaczona Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka.

Edukacja o prawach dziecka to niezwykle istotny element całego procesu kształcenia. Stanowi podstawę budowania otwartego na świat społeczeństwa obywatelskiego, dając  dzieciom wiedzę i umiejętności korzystania z przysługujących praw. Jest też istotnym czynnikiem kształtującym postawy młodych ludzi, ich system wartości, a w konsekwencji wpływa także na klimat szkoły.

 

W trakcie przygotowań do apelu trwał konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów z Gminy Gruta. Tematem przewodnim pracy było to, jak dzieci wyobrażają sobie swojego szeryfa praw dziecka.  Podczas uroczystego spotkania Pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżnionym uczestnikom, a następnie zabrała głos w temacie obchodzonego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

 

Na zakończenie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie, które trafi do UNICEF –organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci.

Pamiętajmy!
Prawa dziecka obowiązują cały rok.
Radosne, roześmiane i beztroskie – takimi powinny być nasze dzieci każdego dnia, a nie tylko 1 czerwca, w dniu ich święta. UNICEF Polska apeluje, by przestrzegać wszystkich praw dziecka na co dzień, a nie tylko od święta.

 

 

 

Pojechaliśmy do Gniezna…

W dniu 12 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka szkolna zorganizowana przez Panią Martę Jaworską.

Uczniowie wraz z nauczycielami (Panią Dorotą Banaszkiewicz, Panią Sylwią Knoff, Panią Martyną Łukaszewską i Panią Mirelą Wójtowicz) mieli okazję zobaczyć najciekawszy i najcenniejszy zabytek Gniezna – zbudowaną w II poł. X wieku przez Mieszka I katedrę, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie fabryki ozdób choinkowych połączone z warsztatami. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak powstają ozdoby na wigilijne drzewko oraz samodzielnie dekorowały bombki, które zabrały do swoich domów.

W planie szkolnego wyjazdu nie mogło również zabraknąć lekcji historii zaprezentowanej w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Uczniowie w przystępny i ciekawy sposób zostali zapoznani z tym, jak powstawało nasze państwo oraz jak żyli i czym zajmowali się nasi przodkowie. Okazuje się, że historia to nie tylko wielkie bitwy i wydarzenia – to przede wszystkim ludzie, którym przyszło żyć w cieniu wielkiej polityki.

To był wspaniały dzień pełen wrażeń, aż żal było wracać do domu!

Tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu”

Uczniowie w piątek, 8 listopada włączyli się w akcję „Szkoła do hymnu”.
O symbolicznej godz. 11:11 dzieci zaśpiewały 4-zwrotkowy hymn narodowy. Wspólne śpiewanie to znak radości z wolnej Ojczyzny. W tym dniu wszyscy byliśmy razem!

             Narodowe  Święto  Niepodległości  to szczególna data dla każdego Polaka. Jak co roku, tę ważną rocznicę uczciliśmy także w naszej szkole uroczystym apelem. Uczniowie klasy piątej oraz dziewczyny z koła muzycznego  przybliżyły historię naszego kraju. W wierszach i pieśniach patriotycznych, które na trwałe wpisane są w kulturę i tradycję Polski, przypomniano bohaterstwo oraz waleczność przodków. W tym  wyjątkowym dniu dzieci  z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem wysłuchały apelu, pokazując w ten sposób szacunek dla historii i dziejów naszego narodu.

To był piękny, patriotyczny dzień !   

CYTADELA TWIERDZY GRUDZIĄDZ ZDOBYTA!!!

        W sobotę 26 października uczniowie uczestniczyli w wycieczce historycznej po naszym regionie. Tego dnia dzieci zwiedziły Cytadelę w Grudziądzu. Niecodzienną atrakcją były dla nich przejścia chodnikami komunikacyjnymi w podziemiach fortecy. Uczniowie musieli  przeciskać się przez  szczeliny, a  czasem – z konieczności pełzać. Zadania postawione przez przewodnika zmuszały ich do współpracy i wzięcia odpowiedzialności za koleżankę, kolegę i p. Gosię. Na pewno poczuli atmosferę grozy i tajemniczości. Oprócz zwiedzania tej  monumentalnej  budowli, udało się młodzieży obserwować nietoperze i sowy.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Tomka oraz przewodnika za profesjonalne  przekazanie informacji i dostarczenie i wielu niezapomnianych wrażeń.

            Fajnie, że znów udało się uczniom poznać „żywą” historię!

 

Pomagamy zwierzętom w schronisku przetrwać zimę!

Zbieramy:

  • karmę dla psów (w zamkniętych opakowaniach);
  • ręczniki, koce;
  • poduszki bez pierza (sztuczne);
  • miski, obroże, smycze;
  • żwirek dla kotów;

Przyniesione rzeczy można pozostawić w sali przyrodniczej.

Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA PRZEKAZANE DARY DLA ZWIERZĄT – SAMI ZAWIEZIEMY JE DO SCHRONISKA!

Szkoła Pamięta!

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Te słowa, których autorem jest nie kto inny, jak Józef Piłusudski najtrafniej oddają akcję, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Boguszewie. W ramach akcji „Szkoła Pamięta” brali udział w porządkowaniu najważniejszego miejsca pamięci w naszej gminie, jakim jest Cmentarz Wojenny w Mełnie.

Złożone zostały także kwiaty i zapalono biało-czerwone znicze, by uczcić pamięć pochowanych tam żołnierzy. Bez wątpienia była to wspaniała lekcja wychowawcza, nie lada okazja do wykazania współczesnego patriotyzmu, ale także ciekawa lekcja historii lokalnej. Brawo uczniowie! Brawo nauczyciele!