Z okazji jubileuszu 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zorganizowano w naszej szkole niecodzienną lekcję historii. W dniu 11 listopada odbyło się uroczyste nabożeństwo w kościele Św. Michała Archanioła w Linowie, w którym wzięli udział uczniowie tutejszej szkoły , po czym wrócili na przemarsz przez wieś z polską flagą.

Flaga, robiła niesamowite wrażenie. Wszystkie dzieci  ze szkoły z dumą niosły symbol Polski. Przepiękny, wzruszający widok,  który na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach. Ważnym punktem obchodów  było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 100 – leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz sadzenie trzech dębów upamiętniających ten wyjątkowy dzień . W trakcie tych wydarzeń usłyszeliśmy życzliwe, pełne optymizmu słowa pani Dyrektor, która opowiadała wydarzenia z dawnych lat zasłyszane od jej dziadków i rodziców. Pod pamiątkowym kamieniem, który odsłoniło najmłodsze pokolenie naszej wsi, zostały złożone kwiaty przez panią Wójt Gminy Gruta – Halinę Kowalkowską, pana Sekretarza Gminy Gruta  Jarosława Poznańskiego oraz mieszkańców Boguszewa. Uzupełnieniem odsłonięcia tablicy było odśpiewanie „Roty”.

O godzinie 15.00 rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Boguszewie. Była to słowno-muzyczna inscenizacja, która ukazywała losy Polski już od pradawnych czasów. Na scenie pojawiły się biało-czerwone kolory polskiej flagi .Widzowie mieli okazję brać udział w  lekcji historii, która przypominała o trudnych losach naszych przodków w walce o wolność.  Śpiew patriotycznych piosenek , piękne recytacje, występ przedszkolaków sprawiły, że wszyscy mogli poczuć podniosłą i uroczystą atmosferę.

Wzruszającym momentem  była opowieść Pani prof. Małgorzaty Fuszary, która przybliżyła mieszkańcom Boguszewa historię swojej rodziny i tym samym rozbudziła  w naszych sercach patriotyzm . Największą niespodzianką dla mieszkańców Boguszewa okazała się książka wspomnień i faktów Miłosława Fuszary  pt. „Równia Pochyła”, ukazująca losy Polaków mieszkających w Boguszewie, którzy brali czynny udział w budowaniu Niepodległej Polski.

Ostatnim  punktem programu był słodki poczęstunek. Pojawił się   tort, oczywiście, w barwach narodowych. Rozmowy przy kawce w gronie sąsiadów i znajomych były okazją do wspomnień i nawiązania nowych znajomości.

Niedzielne obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości  przez Polskę  były bez wątpienia ważnym wydarzeniem w naszej szkole i miejscowości. Skłoniło ono młodzież oraz wszystkich mieszkańców Boguszewa do refleksji na temat naszej historii.

Pamiętajmy o dawnych przeżyciach naszego narodu oraz o tych, co zmarli za naszą wolność. Cieszmy się z wolnej Polski!!!