Pojechaliśmy do Gniezna…

W dniu 12 listopada 2019 r. odbyła się wycieczka szkolna zorganizowana przez Panią Martę Jaworską.

Uczniowie wraz z nauczycielami (Panią Dorotą Banaszkiewicz, Panią Sylwią Knoff, Panią Martyną Łukaszewską i Panią Mirelą Wójtowicz) mieli okazję zobaczyć najciekawszy i najcenniejszy zabytek Gniezna – zbudowaną w II poł. X wieku przez Mieszka I katedrę, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wyruszenie św. Wojciecha z misją nawracania Prus, Zjazd Gnieźnieński oraz koronacja pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie fabryki ozdób choinkowych połączone z warsztatami. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak powstają ozdoby na wigilijne drzewko oraz samodzielnie dekorowały bombki, które zabrały do swoich domów.

W planie szkolnego wyjazdu nie mogło również zabraknąć lekcji historii zaprezentowanej w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Uczniowie w przystępny i ciekawy sposób zostali zapoznani z tym, jak powstawało nasze państwo oraz jak żyli i czym zajmowali się nasi przodkowie. Okazuje się, że historia to nie tylko wielkie bitwy i wydarzenia – to przede wszystkim ludzie, którym przyszło żyć w cieniu wielkiej polityki.

To był wspaniały dzień pełen wrażeń, aż żal było wracać do domu!

Tegoroczna akcja „Szkoła do hymnu”

Uczniowie w piątek, 8 listopada włączyli się w akcję „Szkoła do hymnu”.
O symbolicznej godz. 11:11 dzieci zaśpiewały 4-zwrotkowy hymn narodowy. Wspólne śpiewanie to znak radości z wolnej Ojczyzny. W tym dniu wszyscy byliśmy razem!

             Narodowe  Święto  Niepodległości  to szczególna data dla każdego Polaka. Jak co roku, tę ważną rocznicę uczciliśmy także w naszej szkole uroczystym apelem. Uczniowie klasy piątej oraz dziewczyny z koła muzycznego  przybliżyły historię naszego kraju. W wierszach i pieśniach patriotycznych, które na trwałe wpisane są w kulturę i tradycję Polski, przypomniano bohaterstwo oraz waleczność przodków. W tym  wyjątkowym dniu dzieci  z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem wysłuchały apelu, pokazując w ten sposób szacunek dla historii i dziejów naszego narodu.

To był piękny, patriotyczny dzień !   

CYTADELA TWIERDZY GRUDZIĄDZ ZDOBYTA!!!

        W sobotę 26 października uczniowie uczestniczyli w wycieczce historycznej po naszym regionie. Tego dnia dzieci zwiedziły Cytadelę w Grudziądzu. Niecodzienną atrakcją były dla nich przejścia chodnikami komunikacyjnymi w podziemiach fortecy. Uczniowie musieli  przeciskać się przez  szczeliny, a  czasem – z konieczności pełzać. Zadania postawione przez przewodnika zmuszały ich do współpracy i wzięcia odpowiedzialności za koleżankę, kolegę i p. Gosię. Na pewno poczuli atmosferę grozy i tajemniczości. Oprócz zwiedzania tej  monumentalnej  budowli, udało się młodzieży obserwować nietoperze i sowy.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Tomka oraz przewodnika za profesjonalne  przekazanie informacji i dostarczenie i wielu niezapomnianych wrażeń.

            Fajnie, że znów udało się uczniom poznać „żywą” historię!

 

Pomagamy zwierzętom w schronisku przetrwać zimę!

Zbieramy:

  • karmę dla psów (w zamkniętych opakowaniach);
  • ręczniki, koce;
  • poduszki bez pierza (sztuczne);
  • miski, obroże, smycze;
  • żwirek dla kotów;

Przyniesione rzeczy można pozostawić w sali przyrodniczej.

Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA PRZEKAZANE DARY DLA ZWIERZĄT – SAMI ZAWIEZIEMY JE DO SCHRONISKA!

Szkoła Pamięta!

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Te słowa, których autorem jest nie kto inny, jak Józef Piłusudski najtrafniej oddają akcję, w której uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Boguszewie. W ramach akcji „Szkoła Pamięta” brali udział w porządkowaniu najważniejszego miejsca pamięci w naszej gminie, jakim jest Cmentarz Wojenny w Mełnie.

Złożone zostały także kwiaty i zapalono biało-czerwone znicze, by uczcić pamięć pochowanych tam żołnierzy. Bez wątpienia była to wspaniała lekcja wychowawcza, nie lada okazja do wykazania współczesnego patriotyzmu, ale także ciekawa lekcja historii lokalnej. Brawo uczniowie! Brawo nauczyciele!