Dzień wolny od zajęć od zajęć dydaktycznych

Zgodnie z zarządzeniem dyrektora nr 11/2018/2019 dzień 23 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-VIII- dzień ten odpracowano 11 listopada 2018 r. W tym dniu nie będzie lekcji, zapewniona jest jednak opieka świetlicowa dla uczniów. Kursują również autobusy – poranny i powrotny o godzinie 12.30. Oddział przedszkolny pracuje bez zmian.

Chemiczne eksperymenty

Dnia 20.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w  „Smerfowych eksperymentach” z wykorzystaniem atramentu, sody, mąki i kwasku czyli produktów dostępnych każdym domu i  kuchni. Ich inicjatorem był Pan Bartek Pałucki, doktorant wydziału fizyki UMK w Toruniu. Eksperymenty były wykonywane w trzech grupach wiekowych. Dzieci poznawały podstawowe prawa chemii i fizyki przedstawione w prosty, przyjemny i przede wszystkim zabawny sposób. Samodzielnie wykonywały eksperymenty pod czujnym okiem Pana Bartka, który wyznaje zasadę 3xb: bezpieczeństwo dla dzieci, bezpieczeństwo dla nauczycieli i bezpieczeństwo dla prowadzącego. Widzieliśmy m. in.  „znikający i wybuchający  atrament” oraz „smerfowa fontanna”. Młodzi eksperymentatorzy bardzo chętnie asystowali podczas doświadczeń oraz samodzielnie wykonywali niektóre z nich. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obserwowali pokazy, zadając wiele pytań na ich temat. Ponadto rezolutnie odpowiadali na pytania prowadzącego, wykazując  się nie tylko niezwykłą pomysłowością i fantazją, ale także wiedzą na temat różnorodnych zjawisk. Była to lekcja chemii i fizyki, która na pewno wzbogaciła ich doświadczenia i wiadomości. Uczniowie przekonali się, że nauka wcale nie musi być nudna,  że warto odkrywać  i zgłębiać  jej tajemnice.

Wycieczka do Warszawy

W dniach 29 – 30. 10. 2018 r. uczniowie z klas IV – VIII, byli na wycieczce w Warszawie, która odbyła się w ramach projektu „Nasza Niepodległa” realizowanego w szkole z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Pierwszego dnia, Warszawa przywitała nas deszczową pogodą. Pomimo tego, spotkaliśmy się z panią przewodnik Magdaleną Wiśniewską, która wzięła nas na spacer po stolicy naszej Ojczyzny. Trasa spaceru obejmowała fragment Traktu Królewskiego oraz Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przeszliśmy Starym Miastem, widzieliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie pojechaliśmy metrem na Stadion Narodowy PGE, gdzie chłopcy mogli chociaż na chwilę, poczuć się jak prawdziwi piłkarze.

Drugi dzień naszej wędrówki zaczęliśmy od zwiedzania Sejmu i Senatu, gdzie możliwość wejścia zawdzięczamy Pani Małgorzacie Taranowicz. Następnie przeszliśmy Łazienkami Królewskimi, gdyż piękna, jesienna pogoda zachęcała do spaceru. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć samoloty, czołgi i inne sprzęty wojskowe.

Nie udało nam się zwiedzić Muzeum Piłsudskiego, ponieważ w domu marszałka w Sulejówku nadal trwają remonty. Ten czas poświęciliśmy na  podziwianie panoramy Warszawy z tarasu widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

W drodze powrotnej do domu, odwiedziliśmy Lotnisko Chopina i z tarasu widokowego oglądaliśmy odlatujące i lądujące samoloty.

Patrząc na uśmiechnięte i zadowolone miny dzieci jesteśmy pewni, że wycieczka się udała.

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ

13 listopada 2018 r. naszą szkołę odwiedzili muzycy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którzy zaprezentowali nam audycję muzyczną, w której usłyszeliśmy utwory naszych wybitnych rodaków. Zaproszeni goście potraktowali  dzieci równie poważnie jak dorosłych odbiorców, prezentując wybitny materiał. Słuchaliśmy muzyki Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i innych kompozytorów. Koncert  miał zaznajomić uczniów z muzyką poważną i pieśniami patriotycznymi. Instrumenty muzyczne, zabawa stylami muzycznymi, poszerzona melodia i harmonia, a przede wszystkim perfekcja wykonania, uczyniły ten występ niezwykle atrakcyjnym nie tylko dla najmłodszych, ale także dla ich opiekunów i zaproszonych gości.

Dziękujemy serdecznie wykonawcom za moc radości, uśmiechów i wzruszeń, za pasję, cudną muzykalność i przepiękne muzyczne wspomnienia.

 

100 – lecie Odzyskania Niepodległości

Z okazji jubileuszu 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zorganizowano w naszej szkole niecodzienną lekcję historii. W dniu 11 listopada odbyło się uroczyste nabożeństwo w kościele Św. Michała Archanioła w Linowie, w którym wzięli udział uczniowie tutejszej szkoły , po czym wrócili na przemarsz przez wieś z polską flagą.

Flaga, robiła niesamowite wrażenie. Wszystkie dzieci  ze szkoły z dumą niosły symbol Polski. Przepiękny, wzruszający widok,  który na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach. Ważnym punktem obchodów  było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 100 – leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz sadzenie trzech dębów upamiętniających ten wyjątkowy dzień . W trakcie tych wydarzeń usłyszeliśmy życzliwe, pełne optymizmu słowa pani Dyrektor, która opowiadała wydarzenia z dawnych lat zasłyszane od jej dziadków i rodziców. Pod pamiątkowym kamieniem, który odsłoniło najmłodsze pokolenie naszej wsi, zostały złożone kwiaty przez panią Wójt Gminy Gruta – Halinę Kowalkowską, pana Sekretarza Gminy Gruta  Jarosława Poznańskiego oraz mieszkańców Boguszewa. Uzupełnieniem odsłonięcia tablicy było odśpiewanie „Roty”.

O godzinie 15.00 rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Boguszewie. Była to słowno-muzyczna inscenizacja, która ukazywała losy Polski już od pradawnych czasów. Na scenie pojawiły się biało-czerwone kolory polskiej flagi .Widzowie mieli okazję brać udział w  lekcji historii, która przypominała o trudnych losach naszych przodków w walce o wolność.  Śpiew patriotycznych piosenek , piękne recytacje, występ przedszkolaków sprawiły, że wszyscy mogli poczuć podniosłą i uroczystą atmosferę.

Wzruszającym momentem  była opowieść Pani prof. Małgorzaty Fuszary, która przybliżyła mieszkańcom Boguszewa historię swojej rodziny i tym samym rozbudziła  w naszych sercach patriotyzm . Największą niespodzianką dla mieszkańców Boguszewa okazała się książka wspomnień i faktów Miłosława Fuszary  pt. „Równia Pochyła”, ukazująca losy Polaków mieszkających w Boguszewie, którzy brali czynny udział w budowaniu Niepodległej Polski.

Ostatnim  punktem programu był słodki poczęstunek. Pojawił się   tort, oczywiście, w barwach narodowych. Rozmowy przy kawce w gronie sąsiadów i znajomych były okazją do wspomnień i nawiązania nowych znajomości.

Niedzielne obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości  przez Polskę  były bez wątpienia ważnym wydarzeniem w naszej szkole i miejscowości. Skłoniło ono młodzież oraz wszystkich mieszkańców Boguszewa do refleksji na temat naszej historii.

Pamiętajmy o dawnych przeżyciach naszego narodu oraz o tych, co zmarli za naszą wolność. Cieszmy się z wolnej Polski!!!

BIEG 11 LISTOPADA

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości stało się pretekstem do wspólnego biegu patriotycznego w Grudziądzu, który miał uczcić to wydarzenie. Nasi uczniowie wystartowali o symbolicznej dla wszystkich Polaków godzinie 11.11 by punktualnie o godz.12. 00 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego razem ze swoim opiekunem Tomaszem Piwowarskim odśpiewać hymn narodowy. Po odśpiewaniu hymnu w niebo pofrunęły setki biało-czerwonych balonów. W trakcie całego biegu nad bezpieczeństwem naszych uczniów czuwała pani Małgorzata Kwiryng. Nasi uczniowie: Oliwia, Sylwester, Krzysztof i Nikodem po pokonaniu 5 kilometrów i przekroczeniu linii mety otrzymali pamiątkowy medal oraz mogli posilić się pyszną zupą grochową, która pozwoliła uzupełnić utracone kalorie. Lekcja historii i patriotyzmu była możliwa dzięki wsparciu i pomocy Urzędu Gminy Gruta.

Pamiętamy o zmarłych i poległych za Ojczyznę

Święto Zmarłych i Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę jest okazją do uczczenia pamięci poległych za Ojczyznę. Zuchy i uczniowie klasy II i III wraz ze swoją wychowawczynią Mariolą Franek i druhną Izabelą Zdziarską w przeddzień Święta Zmarłych zapaliły znicze przed płytą pamiątkową patrona szkoły Św. Jana Pawła II. Natomiast z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę odwiedziły Cmentarz Wojenny w Mełnie.

Na grobach poległych za Ojczyznę dzieci zapaliły znicze, uczciły Ich pamięć minutą ciszy oraz poznały historię powstania tego cmentarza.

Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły była to lekcja historii naszej małej Ojczyzny.

Poznajemy kulturę innych narodów – Halloween

Dnia 31.10.2018 r. w naszej szkole  odbyła się zabawa – Halloween. Ten dzień jest okazją do wspólnej zabawy i integracji wszystkich uczniów. Samorząd Uczniowski zadbał o to, by każdy się świetnie bawił oraz zapoznał wszystkich z tradycją Halloween w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, a także przygotował dla wszystkich  ciekawe zabawy taneczne i wiele konkursów z nagrodami.

W tym dniu odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na „Najbardziej pomysłową dynię”.  Jak co roku dzieci wraz z rodzicami wykazali się niezwykłą kreatywnością. Dynie były artystycznie wycięte oraz ozdobione i stanowiły piękną jesienną dekorację naszej szkoły. Każdy uczestnik otrzymał nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie dziękuję za sfinansowanie nagród dla naszych uczniów.

Dzień Edukacji Narodowej i pasowanie I – klasisty.

Dzień Edukacji Narodowej to w naszej szkole również dzień przyjęcia pierwszoklasistów w uczniowskie szeregi. W uroczystości, poza odświętnie ubranymi uczniami klasy I, uczestniczyli Ich rodzice, Pani Dyrektor mgr Hanna Pęksa, nauczyciele, starsi koledzy. Pierwszoklasiści, przygotowani przez wychowawczynię Panią mgr Dorotę Banaszkiewicz, zaprezentowali program artystyczny, w którym wykazali się wiedzą, umiejętnościami, a także zdolnościami recytatorskimi, wokalnymi i aktorskimi. W obecności wszystkich zgromadzonych  złożyli uroczyste ślubowanie na szkolny sztandar. Po przysiędze zostali pasowani na ucznia przez Panią Dyrektor. Wszyscy pierwszoklasiści zostali obdarowani różnymi upominkami oraz pamiątkowymi dyplomami. Po uroczystości i krótkiej sesji zdjęciowej, udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mamy nadzieję, że ten szczególny dzień ciepło i mile zapisze się w sercach naszych pierwszoklasistów.

Ponadto Samorząd Uczniowski i szkolne koło teatralne uświetniło święto swoich nauczycieli krótką inscenizacją pt. „W szkole”. Pełne humoru przedstawienie podobało się uczniom, nauczycielom i zaproszonym gościom, którzy gromkimi brawami nagrodzili „aktorów”.